Skip to main content
gim

In the Field of Maritime Studies,
Qualified Engineers are Being Trained

Our faculty, established to meet Turkey's need for shipbuilding and marine machinery engineers, is one of the most esteemed institutions in this field, with a half-century of history offering education in Naval Architecture and Marine Engineering, as well as Marine Machinery Operations Engineering departments.

BÖLÜM HAKKINDA

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği mesleği ve bölüm hakkında genel bilgiler 

Bölümümüz, gemi, deniz yapıları ve denizcilik teknolojilerini içerisinde barındıran geniş yelpazede deniz sektörünün ihtiyacı olan nitelikli insan gücünü yetiştirmektedir. Bölümümüz uluslararası eğitim standartları ve akreditasyon kriterleri çerçevesinde eğitim-öğretim altyapısını düzenleyerek dinamik gelişim sürecini sürdüren bir bölümdür.

YTÜ Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisleri Bölümü mezunu sayısı ülkemizdeki gemi, yat inşaatı ve yan sanayiindeki mühendis sayısının yaklaşık %50 sini oluşturmaktadır. Mezunlarımızın başlıca çalışma alanları; tersaneler, gemi ve yat tasarım büroları, gemi ve yat yan sanayi kuruluşları, gemi işleten (armatör) kuruluşlar, sigorta kuruluşları, klas (loyd, gemi denetim ve belgelendirme) kuruluşları, gemilerde uzakyol vardiya mühendisliği, denizcilikle ilgili kamu kuruluşları ve savunma sanayi ile ilgili kuruluşlar.

Öğrencilerimiz Bölümdeki belirli seçme dersleri alarak diğer Üniversitelerdeki programlardan farklı olarak, gemilerde Uzakyol Vardiya Mühendisi olarak da çalışabilme hakkı elde etmektedirler. 

Prof. Dr. Serkan EKİNCİ
Bölüm Başkanı

Devamını Oku